Basketbol Mu?Oyuncular Mı?

Geçtiğimiz yıllarda sadece NBA ile kalmamakla beraber belki de dünya üzerindeki her ligde 3 sayılık atışa verilen önem ve takımların hücumlarında bunu kullanışı gittikçe arttı, artmaya da devam ediyor. Bunun en önemli nedenlerinden birinin eski zamanlardaki gibi uzun oyuncuların artık olmadığını söylemek herhalde yanlış olmaz ama tam anlamıyla doğru olduğunu söyleyebilir miyiz? NBA için konuşmak gerekirse Shaq, Olajuwon, Ewing gibi oyuncular şu an yok denilecek kadar az ama bu gerçekten o kapasitede veya yetenekte oyuncu olmadığı için değil o oyuncuların başka yönlerini geliştirdiği ve onlara bunu yapmaları söylendiği için.

DeMarcus Cousins bu konuda verilebilecek en güzel örnek olabilir; Shaq gibi hatta günümüz uzunlarıyla karşılaştırınca daha bile iyi bir fiziksel güce sahip olan bu adam son üç sezonda maç başı ortalama 5-6 tane 3 sayılık atış denemesi yapıyor ve belki de eskiden iyi bir yüzde olsa da günümüzdeki artan şut yüzdeleriyle beraber onun yüzdesine (ortalama %35-36) iyi demek çok doğru olmaz.

Benim üstüne değinmek istediğim nokta bu adam pota altı oyunuyla bütün ligi domine edebilecek güce ve yeteneğe sahipken neden dış şutlarına bu kadar önem veriyor; ondan öyle istendiği için mi yoksa o öyle istediği için mi?

Bu konuda bütün sorumluluğu koçlara da verebiliriz tabii ki. Günümüzde ayakları yavaş olan veya biraz fazla kilosu olan bütün uzun oyunculara ön yargıyla bakılıyorlar ve savunma yapamayacağı söyleniyor. Peki bu tarz bir oyuncuya şut atabilen atletik bir uzun oyuncuyu savunamayacağı söylenirken kendisine neden tam tersini yapmak için fırsat verilmiyor? Sırtı dönük oyunu bilen ve iyi ayak oyunları olan bir oyuncuyu günümüzde mobil uzun adı verilen oyunculardan birinin savunabilmesi bence çok zor ve hatırlatmak isterim ki basketbolun ana felsefelerinden biridir pota altından atılan atışın dış şutlardan daha garanti olduğu.

Son senelerde hızla büyüyen bu dış şut akımının önümüzdeki birkaç sene içerisinde eski zamanlara dönmese bile biraz daha normale döneceğine inanıyorum ve pota altında yaşanan o eski ve güzel mücadelelerin geri gelmesini umuyorum.

Semih Şenyurt
semih@fikirsanart.com

Bir cevap yazın