2018-2019 Kış Trendleri

Bizim modumuzu yükseltecek renklere ihtiyacımız var. Geçen sene gördüğümüz beyaz rengi yine görüyoruz.İster baştan aşağı giyinin,ister aksesuarlarda kullanın ama kullanın!
Modayı takip etmek her sezon belirlenen trendleri kovalamaktır. Yanlış!Kendine yakışanı mı giymektir?Mehh… Giyinme ihtiyacının lükse yönelmesinden doğan moda ikisi de değildir. Kendini içinde iyi hissettiğin şeyleri giymektir. Yine de birileri her sene “à la mode” kalıbıyla nitelendirdiğimiz parçaları trend olarak belirleyip gözler önüne sunuyor. Bakalım 2018-2019 kış modasına dair hangi parçalar ön sırada. 
Her şeyden önce kumaşlara bakacak olursak, bu sene rahatlık moda. Bizi içerisinde boğmayan, rahat
hareket edebildiğimiz ince ve akışkan kumaşlar; ipek, saten. Kazaklarda ise şönil denilen yumuşak ve esnek yün. Size tavsiyem ikisini bir arada kullanmanız yönünde olur ki çok iyi bildiğimiz bir şey varsa, o da zıtlıkların çok sağlam bir uyum yakalaması.
Ben elbise tercih edenlerdenim diyorsanız da farklılık yaratmak adına beline dolayacağınız bir kemer de gerçekten hem tarz yaratırken hem de sizi olduğunuzdan ince gösterecektir. Ne de olsa kadınlara özgü kıvrımlar hemen her
sezon ön planda olmuştur. Kemer seçiminde ise yine kendinizi nasıl iyi hissettiğinize bağlı olarak kalın, büyük tokalı veya ip gibi ince kemerler tercih edebilirsiniz.

Renk… Renk her sene gerçekten moda için çok önemli bir yer tutuyor. 

Bizim için de öyle. Uzun zamandır hiçbir kış sezonunda siyah veya gri 

rengi ön planda görmeyiz. Hava zaten kasvetli, zaten yeterince karanlık. Bizim 

modumuzu yükseltecek renklere ihtiyacımız var. Geçen sene gördüğümüz

 beyaz rengi yine görüyoruz. İster baştan aşağı giyinin, ister aksesuarlarda kullanın ama kullanın. Beyaz renk ruhunuzu açacaktır. Ama bu sene trendler arasında en çok göze çarpan renk; mor. Soyluluk, sihir ve

 gizem… Bunlar araştırmaların moru tanımladığı kelimeler. Bir de bunları hissederek moru kullandığınız zaman gün içerisinde kendinizi ne kadar iyi hissedeceğinizi siz düşünün.

 

ISTANBUL, TURKEY – MARCH 28: A model walks the runway for the DB Berdan show during Mercedes Benz Fashion Week Istanbul at Zorlu Center on March 28, 2018 in Istanbul, Turkey.
Aksesuar, bir görünümü tamamlayan olmazsa olmazlardan. Eylül ayından beri siz de fark etmişsinizdir ki, kollara özgürlük veriyoruz bu sene. Rahatlık, tekrar söylüyorum. Küçük, kimi zaman kemer niyetine de kullanabileceğimiz bel çantaları bize hareket özgürlüğümüzü geri kazandırıyor. Durun durun, ben  küçücük bir bel çantasına asla sığamam dediğinizi duyuyorum. O zaman da şöyle yapıyoruz; çantaları alabildiğine büyütüyoruz ve dünyaları sığdırıyoruz. Devasa büyüklükteki çantalar da sizin için bu sene moda. Ama bu çantaları kullanırken daha sade bir görünüm yakalamanızı tavsiye ederim. Ne de olsa günün starı çantanız olacak. Kötü bir haber de vermek zorundayım, artık küçük sırt çantaları tamamen demode.
Ayakkabılara bakalım. Ayakkabılar da artık egzotik desenleri üzerinde taşıyor.Yılan, timsah, leopar… Deri ya da kumaş hiç fark etmez, bu sene sokakta safariye çıkıyoruz. Bunun yanı sıra eteğinizle veya pantolonunuzla kombinleyeceğiniz aynı renk ve materyalden oluşan ayakkabılar da gözde trendlerden biri. Artık ayakkabılarımızı çantamıza uydurmaya çalışmadığımızı biliyorduk. Şimdi bir de eteklerinize uydurun. Gözlerin üzerinize çevrildiğini göreceksiniz.
Son olarak da takılar… Geçen sene hayatımıza giren minimal zarif parçaları bu sene de giyiyoruz. Evet, bileğe, boyna, parmağa takmakla yetinmiyor, giyiyoruz. Vücut takılarını kullanırken tabii ki giydiğiniz parçanın desensiz olmasına özen gösterin ki, bırakın yıldız parça vücut kolyeniz olsun.
 
İrem Bektaş/Galatasaray Üniversitesi
irem@fikirsanart.com

Bir cevap yazın